Najpestovanejšia plodina na Zemi je pšenica. Jej najznámejší výrobok je chlieb. Druháci sa na prvouke učia o rastlinách a ich pestovaní. A tak v rámci akcie „Chlieb náš každodenný“ si do školy priniesli rôzne ukážky tohto výrobku. Celkovo ich bolo 31 kusov vo všetkých troch druháckych triedach. 😊 Poprosili sme naše mamy, staré mamy, aby nám upiekli domáce bochníky. Pri niektorých pomáhali aj naši druháci. Mali ste vidieť tie pecne!
Každý bol jedinečný a ukážkový. Niektoré kváskové, iné z droždia či zmiešané kváskovo-drožďové. Mali najrozličnejšie názvy: Domáci, Špaldový, Celozrnný, Maminkin, Babkin originálny, (K)Láskový,... S originálnymi príchuťami – slnečnicový, zemiakový, banánový, s jogurtom,... Dokonca sme ochutnali aj pravý bulharský, írsky a dokonca aj biskupský chlebík. A neskončili sme len pri chleboch. Niektorí priniesli aj domáce rožky, bagetky či koláče.
Vraj chleba si nikdy nepreješ! No verte-neverte, my sme sa ho objedli! Taký bol chutný, že niektorí žiaci zjedli až 36 kúskov! Čoby nie? Veď sme k tomu mali najrozličnejšie nátierky (vajíčková, tuniaková, syrová, jarná s cibuľkou, cesnaková, avokádová, čokoládová), džemy (jahodový, hruškový, ríbezľový, slivkový, pečený so škoricou, jablkový s levanduľou) a iné pochutiny (pažítku, bioklíčky, zeleninku, ale aj obyčajnú soľ). Tak sa totiž na Slovensku víta každá zahraničná návšteva – chlebom a soľou.
Deti nezapreli svoju fantáziu a vytvorili z chlebov originálne chuťovky – viď foto. Spoločne sme si pozreli video a prezentácie o pečení chleba, o spracovaní pšenice. Spoznali sme, čo je to špalda, aký je rozdiel medzi kváskom a droždím. Podelili sme sa o recepty a skúsenosti s pečivom. Aj na základe týchto reflexií sme zistili, ktorá časť pecňa sa nazýva Janko. Vy to viete? Ak nie, spýtajte sa našich druhákov.
Veríme, že takéto praktické a interaktívne vyučovanie sa v škole nekonalo poslednýkrát!