• Etika práce školského psychológa

1. Psychológ dodržiava všeobecné platné ľudské práva a práva dieťaťa.

1. Psychológ chráni práva a dôstojnosť jedincov, ktorým poskytuje psychologické služby.

1. Školský psychológ uplatňuje len také prístupy vo svojej práci, ktoré odrážajú humanistický záujem o dôstojnosť a osobnú integritu jedincov.

1. Psychológ sa vyhýba takým aktivitám, ktoré porušujú alebo znižujú občianske a zákonné práva klientov.

1. Psychológ zabezpečuje psychologické služby na školách a zariadeniach školy všetkým klientom, ktorí to požadujú, alebo ktorí tieto služby potrebujú bez ohľadu na ich rasu, národnosť, náboženskú príslušnosť, vek či handicap.

1. Psychológ sa zoznámi s filozofiou, cieľmi, organizáciou a metodológiou školy, na ktorej pracuje.

1. Psychológ rešpektuje klientovo právo voľby dobrovoľného vstupu do vzťahu či účasti na psychologických službách.

1. Psychológ pracuje so žiakmi, učiteľmi a rodičmi žiakov nestranne bez ohľadu na ich fyzické, psychické, mentálne či emocionálne stavy a vlastnosti.

1. Psychológ pred začatím interakcie medzi ním a klientom informuje klienta o dôležitých aspektoch ich vzájomného vzťahu a o ďalšom využití informácií.

1. Psychológ všetky údaje o osobných aspektoch jedinca považuje za prísne tajné a dôverné.

1. Psychológ informuje vedenie školy, učiteľov, rodičov o svojich zisteniach, je zodpovedný za poskytovanie takých informácií, ktoré zabezpečujú zrozumiteľnosť pre všetkých. Dôraz kladie najmä na interpretáciu a odporúčania.

1. Psychológ je zodpovedný za zachovanie dôvernosti informácií o klientoch alebo výsledkoch a vyšetreniach.

1. Psychológ pri výbere a použití validných a reliabilných nástrojov, postupov, stratégií, metód a techník prihliada na vek, pohlavie, socioekonomický a etnický pôvod klientov.
          2. Ak psychológ zistí, že klientov stav si vyžaduje služby mimo jeho kompetencie požiada o pomoc a starostlivosť ďalšieho odborníka, napr. klinického psychológa, špeciálneho pedagóga, sociálneho pracovníka, lekára alebo psychológa z CPPPaP.

1. Na vytvorenie čo najobjektívnejšieho obrazu o klientoch kombinuje pozorovanie, rozhovor, psychodiagnostické testy a ďalšie metódy.