• Švédsky pohľad na detský hokej

• hokejisti

Slovenský hokej prežíva krízu a vypadnutie reprezentácie U18 z elitnej skupiny MS je len zrkadlom našej práce s mládežou.

Je veľmi jednoduché nájsť vinníka v trénerovi, hráčoch. Áno, patrí to k naturelu Slováka hľadať chyby všade naokolo, len nie v sebe. Oveľa ťažšie je sadnúť si a diskutovať o probléme a hľadať riešenia. Ono to totiž vyžaduje pokoru a uznanie si, že máme problém v celom hokejovom prostredí, nie len v reprezentačnom trénerovi a skupinke hráčov. Žiaľ, práve oni sú produktom tohto systému!

Samozrejme nepomôže nám hľadať vinníkov, nikam sa nepohneme. Hľadajme teda cestu späť z tejto priepasti. Učme sa od Kanaďanov, Američanov, Švédov, Fínov, či Rusov. Ich poznatky pretavme na podmienky Slovenska, modifikujme ich. Na úvod by bola ideálom široká odborná i laická diskusia a následná realizácia získaných poznatkov v praxi. Presne ako to pred pár rokmi spravili Švédi, aj im visel Damoklov meč nad hlavou.

Keď sme sa zoznámili so švédskym projektom CoachesCorner, komunikačným prostriedkom švédskej hokejovej federácie voči klubom i trénerom, tak sme boli až prekvapení, ako detailne majú rozpracovanú každú oblasť hokeja. Odporúčame navštíviť tento web, hoci je vo švédštine (pri troche chcení a šikovnosti sa to dá pochopiť).

Vyberáme z CoachesCorner základný ideologicko-myšlienkový dokument týkajúci sa detského hokeja. V podstate sa jedná o základné tipy pre túto vekovú kategóriu.

Tréning je dôležitejší ako zápas

Rozvoj individuálnych zručností hráča (korčuľovanie, technika v rýchlosti, atď.) je dôležitejšia ako hranie zápasov

Tréningy na menšej ploche

Trénovanie na menšej ploche zveľaďuje zručnosti hráča a navyše hráči nemusia čakať v zástupoch, kým sa dostanú „na radu“.

Dovoľte trénovať deťom koľko len chcú

Spontánne trénovanie, t.j. z vlastnej vôle, je dôležité. Odporúčajte deťom hrať na ulici, hokejbal, in-line hokej, florbal, iné športy.

Hokej by mal byť zábava

Zabudnite na taktiku, nechajte deti naháňať puk – nech sa bavia hrou.

Podpora zo strany rodičov

Rodič by nikdy nemal zasahovať do hokejových záležitostí, tréningu, zápasov. Pamätajte si, že jeden z piatich športovcov (asi celkovo) vo Švédsku pociťuje angažovanosť rodičov ako negatívum. Rodič nech zabezpečí výstroj, pohodu, nie však „kecanie do trénovania“.

Neberte zápasy vážne

Hokej by mal byť zábava. Rôzne tréningy každý deň. Hokej v tomto veku nie je biznis! Deti radi skúšajú nové veci, nechajte ich, nech hrajú podľa seba.

Žiadne taktické schémy

Nevyžadujte taktiku, rôzne herné systémy. Nechajte deti využívať ich fantáziu, nech kombinujú podľa seba.

Rešpekt!

Hokej je férová hra. Majte rešpekt voči pravidlám, rozhodcom, súperovi, šéfom klubov. Hraj čestne, žiaden zápas sa nevyhráva na trestnej lavici.

Hra na všetkých pozíciách

Nechajte hráčov nech si vyskúšajú všetky posty (brána, obrana, útok – center, krídlo). Nezaraďujete hráčov na pevne dané posty, rotujte ich. Elitný hráč dokáže hrať všade!

Výmena namiesto kupovania

Týka sa to výstroje, všetci by sa mali podieľať na myšlienke používania opotrebovanej výstroje a nie každoročný nákup nových vecí.