• Nadpis

      •  

                                                                                            

         

        Projekt sa financuje z prostriedkov Európskej Únie.

        Projekt programu Erasmus+ KA1 pod názvom Implementácia nových trendov vo výchovno-vzdelávacom a riadiacom procese bol schválený v roku 2015. Projekt je financovaný zo zdrojov EÚ. Realizácia projektu na našej škole, ZŠ, V. Javorku 32, bude trvať dva roky. Ide o mobilitu pedagogických zamestnancov v zahraničí: v Anglicku, Slovinsku, Fínsku a na Malte. Do projektu je zapojených päť pedagogických zamestnancov (3 učitelia, zástupkyňa riaditeľky školy pre nižšie sekundárne vzdelanie a riaditeľka školy). Cieľom projektu je predovšetkým zlepšenie odborných kompetencií učiteľov, zlepšenie ich pripravenosti na zmeny z hľadiska modernizácie a internacionalizácie školy, zvýšenie kvality vo výučbe a rozšírenie jazykovej zručnosti učiteľov. Škola chce predovšetkým využiť vzdelávanie učiteľov v zahraničí vo vyučovacom procese, skvalitniť vyučovací proces v oblasti cudzích jazykov, podporiť sebavedomie učiteľov a využiť získané vedomosti v oblasti manažmentu školy.  

         

         

        1. mobilita:     Ljubljana, Slovinsko           15. - 20. november 2015                     Mgr. Elena Raždíková

        ERASMUS+ v Ljubljane "Leading Schools into the Future"

        Prišiel mail od našej riaditeľky Predmet: Erasmus, Text: „Máme to.“

        Najprv všetky SUPER... Neskôr z mojej strany okrem očakávaní i pochybnosti. Nie som jazykovo vyzbrojená tak, ako si predstavujem, že by mala vyzerať komunikácia na odbornej úrovni o manažmente školy v rámci kurzu Leading schools into the future. Som zástupkyňa riaditeľa školy, tiež učiteľka matematiky a chémie. Angličtinu som sa síce učila od strednej školy, na vysokej škole skúška z odbornej terminológie, potom viac rokov  súkromne v jazykovej škole. Na bežnú komunikáciu celkom fajn, ale...

        Príchod do peknej, priateľskej a čistej Ljubljany

        Prišla som vlakom z Viedne o 14.08, nemeškal, ale bolo to i tak s meškaním. Kurz začal o 14.00, ja som došla do miestnosti o 14.20, no bolo to ešte len predstavovanie, vítanie, prevzala som si nejaké pracovné materiály, tiež za mnou neskôr prišla Saskia z Belgicka i s pralinkami...Bolo nás spolu 12, z toho  2 lektori z Belgicka, 10 frekventantov – 3 z Cypru, 2 Portugalky, 1 Nemka, 1 z Litvy, 1 Belgičanka, jediný chlap okrem lektorov bol z Malty a ja zo Slovenska. Krásna zostava, pekné prostredie, úžasná priateľská atmosféra.

        Kurz určite splnil moje očakávania. Dal mi veľa podnetov pre získavanie informácií o kolektíve v škole, na riešenie problémových situácií, na diagnostiku vzťahov, určenie typov u jednotlivcov v učiteľskom zbore i mojej identity, tiež ostatných členov vedenia školy.  Cieľovou skupinou mobility boli ľudia pracujúci v mamažmentoch škôl, hlavné zameranie bolo na vízie a poslanie školy v budúcnosti. Veľa poznatkov a vzájomne prediskutovaných skúseností sa dá transformovať i do našich podmienok (dúfam, že vhodne). Ako prvé budú cyklické stretnutia učiteľov (nie porady, ani zasadnutia predmetových komisií), kde budeme rozoberať naše potreby, oni ich nazvali „sny“, realizovať rôzne  aktivity formou  psychologických testov, napr. enneagram, sledovať filmy k tejto problematike (spomeniem motivačné Red monkey story, Wisdom of geese). Čo sa týka jazykových zručností, kurz mi veľmi pomohol. Kolegovia boli veľmi ohľaduplní, tí čo boli jazykovo úplne vyzbrojení, sa snažili akceptovať menej „zdatných“, v konečnom dôsledku to dopadlo v prospech všetkých.

        Na záver...

        Celkový dojem z Erasmu je pre mňa pozitívny. Získala som nové poznatky, tiež kontakty na úžasných ľudí, verím, že si budeme vymieňať informácie i v budúcnosti, nevylučujem ani aktívnu spoluprácu medzi školami. Odporúčam našim učiteľom nebáť sa a ísť do takýchto aktivít. Za jediné negatívum  považujem nedostatočné finančné krytie nákladov na kurz, čo je ale zrejme problém národnej agentúry Erasmu. Fotografie vo fotoalbume.

         

        Wisdom of geese   https://www.youtube.com/watch?v=5rOg4WfNDfM

         
         

        2. mobilita:     Joensuu, Fínsko                  24. - 28. január  2016                         RNDr. Jana Popluhárová Čellárová

          KA1  ERASMUSPLUS  COURSE:   "Finnish Lessons For European Schools" 

           Ďalšou mobilitou v rámci projektu Národnej agentúry celoživotného vzdelávania Erasmus+ bolo oboznámenie sa s fínskym modelom vzdelávania, ktorý je považovaný na najlepší na svete. Do mesta Joensuu vzdialeného 440 km od Helsínk sa vybrala riaditeľka školy Jana Popluhárová Čellárová. 

        Zameraní na manuálnu zručnosť

        Keďže Fíni majú najlepšie hodnotené školstvo, oboznamovala sa s ich vzdelávacím systémom, pričom zo Slovenska cestovala ako jediná a okrem nej sa zúčastnili mobility učitelia z Česka, Belgicka, Holandska, Nemecka, Španielska a Slovinska.

        „Prešli sme si v teréne všetky stupne vzdelávania, od materskej po vysokú školu. Porovnávali sme ich s našimi a podľa mňa sa niektoré prvky z ich systému dajú zaviesť aj u nás.“  

        Vo Fínsku sa napríklad snažia zistiť, aký je potenciál manuálnych zručností u dieťaťa. „Už od 1. stupňa majú v rámci predmetov doniesť podpísané od rodiča, že dajme tomu doma umyli riad, povysávali či vysypali smeti. Vo vyšších ročníkoch by už mali niečo jednoduché uvariť. Prichádzajú do styku so šroubovákom i vareškou.“ V dielňach sa bežne stretla s tým, že deti merali, rezali, pílili alebo šili na šijacom stroji. Samé si vyrobili dúchadlo do ohňa alebo peračníky z obalov z obľúbených sladkostí. Jednoducho zážitková škola.

        U nás sa podobné predmety zamerané na manuálne zručnosti zrušili, no opäť sa zavádzajú do vyučovacieho procesu. Riaditeľka je presvedčená, že majú svoj význam. „Vo Fínsku si žiak prejde týmto všetkým, a môže vyhodnotiť, či je zručný a chce sa konkrétnej manuálnej činnosti venovať, možno aj v rámci budúceho povolania, alebo to bolo preňho skôr trápenie a chce radšej študovať,“ vysvetľuje.

        Na hudobnej výchove si napríklad všetci žiaci vyskúšajú všetky nástroje a každý sa naučí aspoň základy. Je na nich, či sa niektorému budú venovať ďalej alebo nie.

        Také isté deti ako naše

        Vo Fínsku začali so zmenami v školstve v roku 1992. „Vo všetkých testoch dopadajú najlepšie. Má logiku, že vedú deti k tomu, aby vedeli využívať poznatky v škole i v praxi. Sú zameraní na to, aby sa dieťa vedelo vyjadriť a vedelo použiť aj svoje ruky.“

        Vo veľkom využívajú aj informačné technológie a prácu s počítačom. „Školy sú veľmi dobré zabezpečené IKT technológiami a tie využívajú na každom predmete. Vo všetkých triedach majú počítače a interaktívne tabule. Samozrejme, používajú aj učebnice a pracovné zošity ako u nás, ale niektoré veci riešia ináč.“ Fíni sa napríklad učia písať tlačeným písmom už od 1. ročníka. Na Slovensku väčšina učiteľov trvá na tom, že písaným písmom sa formuje u detí jemná motorika. Vo Fínsku si ju však cvičia na všetkom ostatnom. „Deti napríklad používajú program, v ktorom musia písať na počítači všetkými piatimi prstami na ruke. Ak jeden vynechajú, program to vyhodnotí,“ opisuje riaditeľka.

        Navyše, deti vo fínskych základných školách nie sú separované na jazykové, matematické a inak špecializované triedy. „Tam sú všetci spolu od 1. do 9. ročníka, až na strednej škole sa rozdeľujú. Považujú za veľmi dobré, keď sú spolu slabšie aj šikovnejšie deti. Tie slabšie majú vzory a šikovné zas vidia, že nie sú všetci fenoméni. Aj vo Fínsku majú také isté deti ako my, také, čo majú problémy s učením, aj s mentálnymi alebo zdravotnými znevýhodneniami. U nich je ale integrácia normálna. Slabšie deti nikoho nebrzdia, pretože majú asistentov učiteľov. V triede je jeden učiteľ, ktorý učí, a 2-3 asistenti, ktorí pomáhajú niektorým žiakom. U nás je toto systémová záležitosť. My na škole máme 4 asistentov, ale to je málo. Sú pridelené k deťom, nie k učiteľovi, a idú sa roztrhať. A to my sme na tom oproti iným školám ešte dobre,“ opisuje.

        Cez prestávku na bežky

        Vyučovanie tam začína v čase od 8. do 10. hodiny, končí o 15. hodine. Obedy majú zadarmo od materskej až po vysokú školu, platí ich štát. „Sú tam takí spokojnejší. Keď sme tam boli, zhodou okolností snežilo. A tak cez prestávku vzali žiaci a učitelia bežky a išli von. Hodiny im neodpadli, o to dlhšie boli v škole, ale nikomu to neprekážalo,“ spomína si Jana Popluhárová Čellárová.

        Pokoj sršal aj z učiteľov. „Nie sú zavalení zmenami, vedia čo očakávať, nie ako u nás, kde sa každý rok niečo mení. Aj oni majú veľa práce, vôbec to nemajú jednoduché, ale platovo sú, samozrejme, v úplne inom leveli. Školské  prostredie pôsobilo harmonicky. Bol to zážitok vidieť,“ dodáva riaditeľka základnej školy.

         „Systémové zmeny nemôžeme robiť, ale môžeme robiť aspoň zmeny v rámci našej organizácie. Výstupom našich poznatkov bude nové školské curriculum, kde budeme aplikovať to, čo sme sa naučili na týchto vzdelávacích akciách - aby z toho získavali deti, rodičia aj učitelia,“ uzatvára riaditeľka ZŠ Jana Popluhárová Čellárová.

             

         

        3. mobilita:     Cork, Írsko           2.7.-16.7.2016                         Mgr.Michaela Pastorková
         

        KA1  ERASMUSPLUS  COURSE:   " Content and Language Integrated Learning "


             Po veľmi pozitívnej skúsenosti z kurzu v Anglicku zameranom na kreatívne metódy a motivačné materiály vo vyučovaní cez projekt Comenius, som uvítala možnosť opäť sa zapojiť do nového projektu.
             Inštitú Cork English College v Írsku ponúka širokú škálu kurzov, ktoré sú veľmi prakticky zamerané a kombinujú zlepšovanie jazykových zručností s metodikou výučby.
             Vybrala som si kurz Content and Language Integrated Learning (CLIL). Aktivity  boli zamerané nielen na zlepšenie slovnej zásoby používanej pri výučbe, ale aj na  kľúčovú CLIL metodológiu. Naučili sme sa hodnotiť učebné materiály, analyzovať zložitosť úloh a rôzne druhy ich používania. Veľmi inšpiratívny bol vývoj materiálov, rôznych nápadov a aktivít, ktoré učiteľ môže okamžite využiť vo svojich triedach.
             Kurz sme zakončili praktickou ukážkou vyučovacej hodiny, ktorú si pripravil každý účastník. Do takto pripravenej hodiny sme boli aktívne zapojení. Získali sme tak ďalšie nápady pre zaujímavé aktivity v našom vyučovaní.
             Zaujímavý bol taktiež bohatý sociálny program zameraný na spoznávanie krajiny, jej kultúry, školstva a histórie.
             Okrem získaných poznatkov a materiálov je určite veľkým prínosom aj výmena skúseností a kontaktov pre prípadnú budúcu spoluprácu s učiteľmi z iných krajín. Ďalším benefitom tohto kurzu je možnosť využívať E-learning  platformu CEC.
             

              

         

        4. mobilita:  St. Julian´s, Malta         10. – 23. júl 2016           PaedDr. Ľubomíra Dovalová

        ERASMUS+ na Malte:  „TEL: Technology enhanced learning course“

        Prvé dojmy:  

        Na Maltu som letela z letiska Schwechat vo Viedni v podvečerných hodinách, takže po príjemnom dvojhodinovom lete môj pohľad poprvýkrát spočinul na večernej Malte. Na letisku ma už čakali zamestnanci z môjho vzdelávacieho inštitútu ETI (Executive Training Institute), ktorí mi odovzdali potrebné informácie.

        So zameraním na IKT zručnosti...
        Dvojtýždňový kurz, ktorého som sa na Malte zúčastnila mal názov TEL: Technology enhanced learning. Ako už samotný názov napovedá, išlo primárne o prakticky zameraný kurz na aktívne využívanie informačno – komunikačných technológií v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu. Skupina, v ktorej som bola, mala sedem členov, a to z Poľska, Bulharska a Indie. Kurz viedla veľmi skúsená trénerka Niky, ktorá pochádzala z Veľkej Británie. Kurz mal veľmi bohaté obsahové zameranie. Naučila som sa pracovať s vynikajúcim softvérom na vytváranie rôznych online cvičení, ktoré ako učiteľka cudzieho jazyka aktívne využívam, Učili sme sa efektívne pracovať s interaktívnymi tabuľami a naplno využívať ich potenciál, čo považujem za veľmi prospešné, nakoľko naša škola disponuje niekoľkými interaktívnymi tabuľami a pri výučbe anglického jazyka ich aktívne využívam. Naša skúsená trénerka nás taktiež previedla tvorbou webových stránok, blogov, pojmových máp a kreslených videí, ktoré do budúcna mienime aplikovať do výučby anglického jazyka a týmto spôsobom precvičovať požadované zručnosti našich žiakov. Vo voľnom čase som mala možnosť spoznať učiteľov s rôznych kútov sveta, a to napríklad z Bulharska, Maďarska, Ruska, Litvy, Poľska, Indie a vymieňať si s nim skúsenosti a rady, ktorých pri našom povolaní učiteľa nikdy nie je dosť.

        Projekt Erasmus+...

        Účasť na projekte  je pre mňa vynikajúcou skúsenosťou, ktorá do môjho života učiteľky priniesla nové perspektívy a náhľady na výučbu anglického jazyka, umožnila mi nadviazať nové kontakty a spoznať veľa nových ľudí, s ktorými zostávam v kontakte a uvažujeme o možnej medzinárodnej spolupráci aj do budúcna.


             

         

        5. mobilita: Veľká Británia, Cambridge       17. – 30. júl 2016         Mgr. Jana Škubáková

        KA1 Erasmus+ Course: Methodology Refresher (Secondary/Adult)

        Poslednú mobilitu na našej škole absolvovala pani učiteľka Škubáková, ktorá sa rozhodla zdokonaliť svoje didaktické zručnosti vo výučbe angličtiny vo Veľkej Británii, v jednom z najdôležitejších britských centier vzdelania – v univerzitnom meste Cambridge, ktoré si vás získa skvostnou architektúrou či nádhernými parkmi.  

        Profesionálny prístup

        Dvojtýždňový letný kurz som absolvovala v priestoroch Homerton College, kde s nami spolupracoval tím profesionálnych odborníkov z Bell Teacher Campus na čele s Jimom Scrivenerom, ktorého učebné materiály mi robili spoločnosť počas mojich vysokoškolských štúdií. Učiteľský kurz zameraný na upevnenie didaktických zručností pri výučbe angličtiny starších žiakov, ktorý som si vybrala, osviežil a obohatil moje vedomosti. Mnohé techniky, ktoré sme na kurzoch využívali, mi boli blízke a známe, nakoľko vychádzali z didaktického základu, ktorý musí počas štúdia zvládnuť každý budúci učiteľ angličtiny. Výmenou skúseností s ostatnými učiteľmi z rôznych krajín (Holandsko, Taliansko, Francúzsko, Rusko, Poľsko, Nemecko, Cyprus, Japonsko, Švajčiarsko) sme si mohli porovnať viac či menej podobné podmienky na výučbu. Po skončení kurzu sme spoločne skonštatovali, že kurz v Cambridge bol pre nás tak, ako to aj sľubovalo jeho obsahové zameranie, vítaným osviežením, ktoré nám opäť vdýchlo silu a chuť naďalej pokračovať v náročnej, ale určite  aj záslužnej práci pedagóga.


        Workshopy a prednášky

        Okrem povinných doobedňajších kurzov zameraných na metodológiu si mohli účastníci vyberať aj z bohatej ponuky poobedňajších workshopov a prednášok. Samozrejme, túto možnosť som naplno využila a dozvedela sa od anglických lektorov napríklad aj to, akí sú Briti ako národ, aký majú postoj k Brexitu, na čo si ako národ potrpia, čo považujú za neslušné až drzé a ako Vám nevhodnosť Vášho správania dajú taktne, ale zato jasne najavo.


        Záver

        Učiteľský kurz organizovaný jednou z najlepších jazykových škôl v Cambridge hodnotím veľmi pozitívne. Vďaka vynikajúcim lektorom som si z neho odniesla nielen mnoho podnetov pre ďalšiu prácu so žiakmi, ale aj veľa pekných spomienok a nových priateľstiev.