• Škola v minulosti a dnes

Základná škola, Vendelína Javorku č. 32, sa nachádza v peknom prostredí sídliska Hliny 5.

1. september 1961 - brány našej školy sa prvýkrát otvorili

1. september 1967 - história atleticko-plaveckých tried

1. september 2011 - oslávili sme 50. výročie jej založenia

1. september 2013 - príchod hokejových tried

V školskom roku 2005/2006 sa skončilo športové zameranie atletických tried pod vedením p. Nadi Česalovej a p. Františka Volcera.

Úspechy našich bývalých žiakov:

Zuzana Kořínková - majsterka sveta v kulturistike

Stanislav Griga - futbalový reprezentant, tréner

Ďalej spomenieme Petra a Michala Ničíkovcov, Petra Niňaja, Silviu Josifovskú, Rastislava Johanesa a ďalší.

Rok 2003 - Slovenský olympijský výbor udelil pani učiteľke trénerke Nadi Česalovej za 35 rokov praxe „Cenu za olympijskú výchovu.“

V súčasnosti škola slúži svojmu účelu:

Telocvičňa, športová hala, multifunkčné osvetlené ihrisko, jazyková, chemická a počítačové učebne, žiacka knižnica, multimediálna učebňa, školský areál. Pergolou je prepojená so školskou jedálňou a miestnosťami ŠKD. 1. septembra 2013 - ožil športový duch školy príchodom športových tried, zameraných na ľadový hokej. ZŠ Rybie námestie 1, Mojšova Lúčka bola vyradená zo siete základných škôl.

školský rok 2014/2015:

Školu navštevuje 306 žiakov v 17 triedach. Na prvom stupni je 127 žiakov a 7 tried. Máme 4 oddelenia ŠKD. Prevádzku školy zabezpečuje 27 učiteľov, vrátane riaditeľky a dvoch zástupkýň, 4 vychovávateľky ŠKD, špeciálny pedagóg, 4 asistentky učiteľov, ekonómka, 6 upratovačiek, školník, údržbár, vedúca ŠJ so 6 pracovníčkami, 3 tréneri hokejových tried, ktorí vyučujú športovú prípravu. V tomto školskom roku máme 5 športových tried na 2.stupni zameraných na ľadový hokej.

Zameranie školy

Hlavný cieľ školy – „vychovať harmonického jednotlivca pripraveného pre bežný život so záujmom o svoje okolie“.

Špecifické ciele:

1. Vychovať zdravého, fyzicky a psychicky zdatného žiaka.

2. Vychovať tolerantného, ohľaduplného a primerane sebavedomého žiaka, schopného vyjadriť a zdôvodniť svoje názory a postoje.

3. Vychovať vzdelaného žiaka, schopného komunikovať v jednom svetovom jazyku, kompetentného využívať počítačovú techniku, ktorý sa bez väčších problémov dokáže zapojiť do života spoločnosti.

4. Vytvoriť vhodné školské prostredie pre športovo nadaných žiakov, s orientáciou na rôzne športy s dôrazom na ľadový hokej.

Strategická vízia

Hlavné priority školy do roku 2019:

1. Poskytnúť okrem štandardnej výchovno-vzdelávacej funkcie možnosť zvýšenia športovej zdatnosti u všetkých žiakov školy, podporovať športovo nadaných žiakov vytvorením vhodných podmienok na tréningový proces ľadového hokeja a iných športov.

2. Zlepšiť komunikatívne zručnosti žiakov školy prostredníctvom používania počítačov, internetovej siete v škole a vzdelávacích predmetov so zameraním na funkčnú gramotnosť.

3. Vytvoriť zdravé školské prostredie pre žiakov, pedagógov a ostatných zamestnancov školy prostredníctvom aktivít s environmentálnym zameraním.

4. Podporovať a rozširovať spoluprácu školy so športovými klubmi mesta Žilina, s rodičovskou a obecnou verejnosťou.

5. V súlade s koncepciou Štátneho vzdelávacieho programu vytvoriť taký školský vzdelávací program, v ktorom dostane priestor tvorivý pedagogický kolektív, čím prispeje k skvalitňovaniu vzdelávacích výsledkov a podporí stabilizáciu počtu žiakov v škole.

Veríme, že aj ďalšia budúcnosť školy, žiakov a verejnosti bude spojená predovšetkým s príjemnými spomienkami.